Login

Register

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our privacy policy.

آشنایی با انواع برد های کنترلر دستگاه CNC و کاربرد آنها

برد های CNC

اگر به فکر ساختن دستگاه cnc هستید، قطعا یکی از چالش‌هایی که با آن روبرو می‌شوید، انتخاب یک کنترلر مناسب است. در این بخش قصد داریم تا شما را با انوع کنترلر‌ها و دستگاه cnc متناسب با آن آشنا کنیم.

در ابتدا بیایید تا کمی با کنترلر‌ها و نقش آنها در دستگاه‌های cnc آشنا شویم.

کنترلر‌ها که به نوعی مغر دستگاه‌های CNC هستند، وظیفه‌ی تحلیل G-code ها و ارسال سیگنال‌های کنترلی به درایور‌های استپرموتور‌ها را دارند. امروزه با تنوع بسیار زیادی در برد‌های کنترلر مواجه هستیم که از جمله آنها می‌توان به برد آردوینو و شیلد cnc، برد MKS و برد Mach3 اشاره کرد.

در ادامه با کاربرد این برد‌ها و دستگاه cnc مناسب آن بیشتر آشنا می‌شویم.

برد آردوینو Uno و شیلد cnc

ساده‌ترین و ارزان‌ترین کنترلر در دستگاه‌های cnc، برد آردوینو Uno و شیلد CNC آن است که توانسته طرفداران زیادی را به خود جذب کند. سفت ابزار یا همان firmware در این برد، GRBL است که به راحتی قابل راه اندازی و استفاده است.

از مزیت های این برد، قابلیت نصب درایور استپر‌موتور به طور مستقیم بر روی شیلد و بدون نیاز به سیم‌کشی است. برای آشنایی با نحوه راه اندازی این برد می توانید به آموزش راه اندازی شیلد cnc ورژن 3 بوسیله کامپیوتر مراجعه کنید. از جمله قابلیت‌های مهم این شیلد داشتن خروجی جهت راه اندازی اسپیندل، راه اندازی فن، کنترل جهت چرخش اسپیندل و همچنین میکرو‌سوئیچ‌های end stop است.

این مجموعه کنترلر برای به کار گیری در دستگاه‌های CNC کوچک رومیزی و دستگاه‌های مینی لیزر حکاکی و برش مناسب است. اما پیشنهاد می‌شود که برای دستگاه لیزر از برد‌های پیشرفته تری که در قسمت بعد به آن می‌پردازیم استفاده کرد.

 برد MKS DLC

برد MKS DLC  که از سری برد‌های makerbase است، یکی از پرکاربرد‌ترین برد‌های کنترلر CNC است که نسبت به شیلد cnc و برد آردوینو uno پیشرفته‌تر است. این برد نیز قابلیت نصب درایور استپر‌موتور به صورت مستقیم را دارد و از GRBL که برای دستگاه‌های CNC حکاکی و برش مناسب است و همچنین سایر سفت ابزار‌های مناسب دستگاه های cnc لیزر پشتیبانی می‌کند.

از جمله قابلیت‌های این برد، دارا بودن خروجی کنترل اسپیندل، کنترل لیزر، کنترل سروو موتور، میکروسوئیچ های end stop و همچنین پشتیبانی از صفحه‌ی نمایشگر مخصوص است. شما می توانید از این برد برای ساختن دستگاه‌های CNC رومیزی و دستگاه‌های CNC لیزر حرفه‌ای استفاده کن.

برد Mach3

یکی از برد‌های کنترلر حرفه‌ای در دستگاه‌های cnc، برد Mach3 است که از محبوبیت زیادی برخوردار است. از دلایل این محبوبیت می‌توان به نرم افزار پیشرفته آن که همان نرم افزار Mach3 است اشاره کرد که قابلیت‌های فراوانی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

برد‌های Mach3 عموما در دستگاه‌های CNC با ابعاد نسبتا بزرگ به کار می‌روند. این برد‌ها دارای ورژن های مختلفی هستند که هر کدام از آنها ویژگی مخصوص به خود را دارند.

ترمینال‌های خروجی تعبیه شده بر روی این برد قابلیت اتصال به درایور‌های استپر موتور، کنترل اسپیندل، میکروسوئیچ end stop و سایر امکانات را دارند که می‌توانید آن ها را از داخل نرم افزار کنترل کنید.

۱ دیدگاه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

    en_GBEnglish