ورود

عضویت

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our سیاست حفظ حریم خصوصی.

هوشمندسازی صنایع

 

با گذشت زمان تکنولوژی واینترنت بخش بزرگی از زندگی بشر را در برگرفته است و باعث آسان و راحت تر شدن زندگی انسان شده است، در این مقاله به بررسی تاثیر هوشمند سازی صنایع که باعث تحولات بزرگی در این زمینه شده است می پردازیم.

هوشمند سازی صنایع چیست؟

اتوماسیون سازی صنایع در واقع به معنی استفاده ازوسایل کنترلی مانند کامپیوتربه جای بکار گیری انسان برای هدایت و کنترل ماشین آلات صنعتی در طی مراحل تولید است که هدف از آن کاهش نیاز به دخالت انسان وافزایش سرعت در بوجود آمدن تولیدات صنعتی است.همچنین با توجه به اینکه در همه صنایع، تجهیزات و دستگاه های کنترل و هوشمندسازی صنعتی به عنوان یکی از زیر ساخت های اصلی بشمارمی آید بنابراین می توان گفت که هوشمند سازی صنایع تا چه اندازه می تواند درمتحول شدن صنعت یک کشور تاثیر گذار باشد.

سیستم هوشمند سازی صنایع به چه بخش هایی تقسیم می شود؟

اتوماسیون سازی صنایع در یک کارخانه تنها به فرآیند تولید محدود نمی شود و بخش های مختلف آن را می تواند در بر بگیرد. فرآیند تولیدمتناسب با نوع محصولی که بجود می آیدبه سه بخش تولید ، بسته بندی و توزیع تقسیم می شود که از میان آنها تولید از همه مهم تر است.در این بخش ها ربات های جابه جا کننده وبرش دهنده از سنجش کیفیت مواد اولیه، انجام عملیات ابتدایی برای ساخت آنها و بجود آمدن محصول نهایی و آزمایش های پایانی کنترل محصول را انجام می دهند، شاید برایتان جالب باشد که بدانید مراحل بسته بندی و توزیع محصولات نیز توسط ربات های هوشمند انجام می شود که البته این مرحله بدون نظارت نیروی انسانی تقریبا غیر ممکن است.بخش کنترل درسیستم هوشمند سازی صنایع به سه بخش اساسی تقسیم می شود که عبارتند از:

اندازه گیر ها

اندازه گیر ها در واقع چشم سیستم های کنترل محسوب می شوند، هر یک از دستگاه های اندازه گیری شامل سه بخش سنسور، ترانس دیوسر و ترانسمیتر می باشد.

کنترل کننده

کنترل یعنی سوق و نگهداری یک یا چند فرآیندبه وضعیت یا وضعیت های مطلوب  ومورد نظر می باشد، در واقع این مفهوم در برگیرنده کنترل کمی، کیفی، حفظ ایمنی  ومحیط زیست که از اهداف مهم آن بشمار می آید.

محرک ها

محرک ها وسایلی هستند که سیگنال های خروجی را از بخش کنترل کننده گرفته ومتناسب با این سیگنال ها عمل می کنند، از عمده ادوات خروجی می توانیم به شیر های کنترل و الکترو موتورها  اشاره کرد که با عملکرد خوب خود باعث کنترل پارامترهای اندازه گیری در مقدار مطلوب ومورد نظر می شوند.

هوشمند سازی صنایع چه مزایایی دارد؟

هوشمند سازی صنایع موجب کاهش خطاهای انسانی، بیشتر شدن بهره وری در تولید، وبالا رفتن کیفیت محصولات نهایی می شود و همچنین کاهش هزینه ها خواهد شد.در صنایع مختلف، با اتوماسیون سازی وسایل و تجهیزات  وماشین آلات می توانیم علاوه بر کاهش هزینه ها همراه با تولید محصول با کیفیت بالاتر می توانیم شاهد کاهش چشم گیر هزینه ها درمصرف انرژی و سوخت باشیم، اما این تنهاصرفه جویی نیست که اتفاق می افتدبا اتوماسیون سازی صنایع ، نیاز به نیروی کار کمتر، عمر مفید تجهیزات بیشتر وراندمان ومیزان تولید افزایش می یابد ودر نهایت قیمت گذاری و کنترل بازار برای آن صنعت آسان و راحت تر خواهد بود.

امیدوارم این مقاله اطلاعات ارزشمندی را در خصوص هوشمند سازی صنایع در اختیار شما قرار داده باشد.

 

با

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    fa_IRPersian